Türkiye’de 10 ilde ikinci dönem başlayacak

İklim değişikliği farkındalığına katkıda bulunma, gezegendeki kaynakların kıtlığına dikkat çekme, kaynakları koruma ve bilinçli tüketmeye yönelik davranışları geliştirme hedefiyle yola çıkan “Hayata İyi Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık Projesi, “Biyoçeşitlilik”, “İklim & iklim değişimi”, “Ekolojik okuryazarlık” ve “Doğal kaynaklar & sürdürülebilirlik” başlıklarını oyun ve görsel aktivitelerle zenginleştirilmiş müfredata uygun içerikleriyle daha iyi bir dünya için çocukları küçük yaşta eğitmeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında, öncelikle Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kuraklık Haritası’na göre Türkiye temsili olarak belirlenen Muğla da dahil Kocaeli, İzmir, Antalya, Giresun, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Erzurum, Malatya olmak üzere 10 pilot ilde ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilere eğitimler verilecek ve her yıl bu illere yenileri eklenerek projenin etki alanı genişletilecek. Toplamda 28 saati kapsayan eğitim programı 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın ikinci döneminde başlayacak.  2022-2023 Eğitim Öğretim yılı Bahar Dönemi kapsamında 300 okulda, 600 öğretmen, 30 bin öğrenci ile 60 bin veliye ulaşılması hedefleniyor. 

Aynı zamanda Millî Eğitim Bakanlığı ve Hayat iş birliğinde 300 okula Hayat Kütüphaneleri bağışı gerçekleştirilecek.

“Hayata İyi Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık Projesi kapsamında müfredat Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Utku Perktaş, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Bayhan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bengisu’nun katkılarıyla hazırlandı.