Dalaman’da Sahile Kadar Gelen Balon Balıkları Görenleri Korkuttu…

Dalaman Sarsala koyunda yaşanan Balon balığı ile ilgili olay vatandaşlar tarafından video ve kameralar ile belgelendi.

GEKDEG Güney Ege Kayıp Kedi Köpek Destek Grubu üyesi ailenin çektikleri videoyu paylaştıktan sonra pek çok vatandaşın da bu balıklar tarafından saldırıya uğradığı yorumlarda görülüyor. GEKDEG grubu kurucusu Banu Sepici yaptığı sosyal medya grubundaki paylaşımında; “Dalaman Sarsala koyu bugün 60-80 cm Canlı Balon balıkları … Lütfen Kendinize ve evcil hayvanlarınıza dikkat ediniz güvenli hale gelene kadar Köpeklerinizi denize sokmayınız !!!! Ve tabi kendinizide..” diyerek uyarıda bulundu.

Ayrıca video ve resimleri çeken Sezer Kandemir’de yine aynı grupta yaptığı paylaşımda; “Dalaman Sarsala koyunda karşılaştım, daha doğrusu fotoları eşim çekti… Eşim ve çocuğum kıyıdayken bildiğiniz onların yanına doğru kıyıya çıktı bu balıklar… Dikkatli olalım çok tehlikelidir… Neden bu kadar kıyıya çıktıklarında anlam veremedim… Sizden ricam denize yiyecek benzeri şeyler atmayalım… Bu yiyecekler bu hayvanları sahile çekiyor olabilir…”diyerek uyarıda bulundu.

Haberde yer verdiğimiz video da balıkların hareketleri oldukça net bir şekilde görülüyor. Balon balıklarının zehirli olduğu pek çok kimse tarafından biliniyor. Bu balıklarla ilgili eğer bilmeden tüketim yapılırsa ölümlere kadar gidebilen vakaalar da bulunuyor. Sorumluluk sahibi vatandaşlar olarak bu tip balıklara dikkat etmeli onları cezbedecek yiyecek ve içecekleri denizlere atmamaya dikkat etmeliyiz. Ayrıca çevremizde bulunan yetkili mercilere de ulaşarak bilgi vermeli ve bu balıkları sahillerimizden temizlemeliyiz. Tüm Muğla genelinde görülen bu balıklara dikkat etmeli ve tanıdığımız herkesi bilgilendirmeliyiz..

 

Haber: Gülay Ece Harmandaoğlu

Kaynak : Sezer Kandemir

GEKDEK Güney Ege Kayıp Kedi Köpek Destek Grubu