Bol Vitaminli Mis Kokulu Festival

Bodrum Mandalin Festivali, bu yıl “Sadece Mandalin Festivali 2023” konsepti ile Bitez Mahallesinde coşkulu bir şekilde gerçekleşti. Bodrum’un coğrafi işaretli ürününün korunması ve önemine dikkat çekmek için Bitez Köyiçi Mevkii’nde gerçekleştirilen Mandalin Festivaline ilgi yoğun oldu.

Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bitez Muhtarlığı, Bodrum Ziraat Odası, Bitez Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, Bodrum Kent Konseyi Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu ve Bodrum Mandalin Hareketi iş birliğinde gerçekleştirilen festival kapsamında birçok etkinlik düzenlendi.

Festivale Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Durmuş Çakır, BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, belediye meclis üyeleri, Bitez Mahalle Muhtarı Seda Özgüçlü, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, BİTAV Başkanı Mustafa Menkü, Bodrum Mandalina Hareketi komite üyeleri, Sanatçı Zülfü Livaneli, Yapımcı Nebil Özgentürk, eski belediye başkanları, dernek, oda, STK’lar ve siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaş katıldı.
Bodrum’un vazgeçilmez değerlerinden biri olan mandalin bahçelerinin betona yenik düşerek yok olmasını önleyebilmek, coğrafi işaretli benzersiz mandalinin kullanım alanlarını çoğaltarak, tariflerini çeşitlendirerek, ekonomik değerini artırmak ve ulusal farkındalık sağlayabilmek amacıyla düzenlenen Sadece Mandalina Festivali, Bitez Köy İçi Mevkii etkinlik meydanından mandalina bahçesine kortej yürüyüşü ile başladı.

Bitez Mahallesi Köyiçi Mevkii içinde Bodrum Belediyesi’ne ait mandalina bahçesinde mandalina hasadı yapılırken festivale katılan protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından dalından toplanan mandalinalar, sepetlerle develerle yüklenerek festival alanına taşındı.
Mandalina bahçelerini korumak için yaptıkları ve yapacakları çalışmalara dikkat çeken Başkan Aras, mandalina bizim kültürümüzdür onunla doğduk onunla büyüdük diyerek şunları söyledi:
“Mandalina bizim için sadece bir meyve değildir. Biz Bitezliler için, Müsgebililer için, Gölköylüler için, Turgutreisliler için, Gümüşlülükler için mandalina, bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Mandalina bahçesinde doğduk, mandalina bahçesinde büyüdük. Mandalina ile hayatımızı sürdürdük, okuduk, evlendik, çocuklarımızı büyüttük. Evlerimizi yaptık. Bugün yapılan bu güzel farkındalık hareketi hepimizi bir kere daha düşünmeye teşvik etti.”
Festivalde, yöresel halk oyunları gösterileri, yerel sanatçıların sahne performansları, şeflerin Bodrum mandalinli yemekleri başta olmak üzere birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştirilirken binlerce vatandaş da festivale yoğun ilgi gösterdi.
Sunucu Ateş’in muhteşem performansıyla gerçekleşen ‘’Sadece Mandalin Festivali’’ kapsamında düzenlenen en güzel bahçe yarışmasını ise Bitez eski belediye başkanı İbrahim Çömez kazandı.

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü yanı sıra üreten kadınların yer aldığı onlarca stantta beğeniye sunulan Bodrum mandalinli ürünler tam not aldı. Stantlarda mandalin temalı takılar, taçlar, mandalin esanslı mumlar, el işçiliği pek çok ürün de vatandaşlardan ilgi gördü.