Yaşlı Dostu Kent Gönüllüleri Fethiye’de Toplandı…

Kendilerini, “Fethiye Yaşlı Dostu Kent Gönüllüleri” olarak adlandıran bir grup, son toplantısını Fethiye Mimarlar Odası’nda yaptı. Sinem Ataçocuğu, Melih Bulut, Aycan Arlıel, Nesrin Saatçi, Cemil Yavuz, Çiğdem Özel, Ömer Önel, Erha Kolcen, Mahmut Beler, Tufan Kaçar, Çiğdem Alaca, Meryem Karakaya, Nurser Darende, Ebru Aksoy, Gülşen Yeğen, Önce Kurşunlu, Nagihan Bulut, Sezen Yalçıner, Afşar Akal’dan oluşan gönüllü yaşlı dostları; Fethiye’de gerçekleştirmek istedikleri uygulamalar hakkında, hem fikir üretti, hem de görevler üstlendi.Tazelenme Üniversitesi. Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği, Yönetim Kurulu Başkanı Profesör Doktor Melih Bulut önderliğinde toplanan Fethiye Yaşlı Dostu Kent Gönüllüleri, toplantıda, Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Öğr. Üyesi ve Ege Üniversitesi’ nde yaşlılık alanında doktora çalışması yapan Cemil Yavuz’ dan katkı sağlamaya karar verdi. Bu amaçla Muğla, Ege ve Akdeniz üniversitelerinde de uygulanan “Tazelenme Üniversitesi” çalışmaları olan Öğretim Üyesi Cemil Yavuz, Avşar Akal ve Gülşen Yegen’ den oluşan ekibe görev verildi. “Yaş alma Merkezi” ile ilgili yapılacak çalışmaları ise yine Cemil Yavuz öncülüğünde, Önce Kurşunlu, Meryem Karakaya ve Sinem Ataçocuğu’nun yürütmesi, karara bağlandı. Fethiye Mimarlar Odası’nda bir araya gelen Yaşlı Dostu Gönüllüler, Nagehan Bulut öncülüğünde Nesrin Saatcı, Mahmut Beler ve FEFSED Üyeleri’nin yeni yıl için hazırlanacak takvimle ilgili çalışmalar yürütmesini kararlaştırdı. Ayrıca hazırlanacak olan takvimde, arşiv fotoğrafların kullanılıp, “Fethiye Yaşlı Dostu Kent Gönüllüleri” adıyla ücretsiz olarak sivil toplum kuruluşlarına dağıtılması planlandı. Yaşlı Dostu Fethiye Gönüllüleri, 18 – 25 Mart 2019 da gerçekleşecek ‘Yaşlılar Haftası’ nedeni ile “YAPABİLİRSİN” temalı, Fethiye’ye örnek oluşturacak, aktif yaşlıların fotoğraflarının kullanılacağı bir sergi düzenlemeyi kararlaştırırken, tanıtım videoları ve kısa filmlerle de Yaşlılar Haftası’nın desteklenmesini karara bağladı.

Yaşlıları Gençlere Anlatmak

“Her ay bir aktivite ile gündemde kalıp, Mart Ayı’na kadar kendimizi tanıtacak etkinliklerle gündemde yer almalıyız!” düşüncesini paylaşan Gönüllüler, 02 Şubat 2019 Günü, bir konferans yapmayı tasarladı. Toplantı ve konferanslarda gençleri hedef kitle yapmayı, aktif yaşlanmanın ne olduğunu ve çevresindeki yaşlılara karşı nasıl davranması gerektiğini anlatmayı planlayan yaşlı dostları, bilinçlendirmeye yönelik projeleri, okul aile birlikleri ve velilerle bağlantılı olarak yürütme kararı aldı. Bu amaçla yaşlı gönüllüleri, Çiğdem Alaca öncülüğünde Sinem Ataçocuğu ve Önce Kurşunlu’ yu görevlendirdi. Profesör Doktor Melih Bulut’un “Yaşlılık; Türkiye’nin Sorunu, Fethiye’nin Fırsatı!” sloganını geliştirip, “Dünyanın Sorunu” şekline dönüştüren gönüllüler, 02 Şubat 2019 Cumartesi Günü, saat 14:00’te Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi Salonu’nda, Prof. Dr. Melih Bulut’un konuşmacı olduğu “Yaşlılık; Dünya’nın Sorunu, Fethiye’nin Fırsatı!” konulu konferansın yapılmasına karar verdi. Bu konferansın her türlü hazırlığı, davetiye, afiş ve ilanlar için Sinem Ataçocuğu öncülüğünde, Meryem Karakaya, Nursel Darende, Gülşen Yeğen, Nagihan Bulut ve Mahmut Belen’den oluşan ekip görev aldı.

Tuvaletlerin Yetersizliği, Büyük Sorun!

Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Âdem Kuyumcu ile de konferans yapılması görevini Çiğdem Özel’ e veren Yaşlı Dostu Fethiyeli Gönüllüler, bir logo çalışması ile Fethiye ve Çalış Sahil Bandı’nda bulunan kafe ve restoranlara “Yaşlı Dostu İşletme” etiketi asılmasını, tuvaletlerini kullanıma açma görüşmelerinin yapılmasını karara bağladı. Bu amaçla Gülşen Yegen öncülüğünde, Tufan Kaçar, Mahmut Belen ve Çiğdem Özel’den oluşan ekibin görev alması kararlaştırıldı. Fethiyeli yaşlılara bilgisayar, laptop ve akıllı telefon kullanımı ile ilgili bir sunum düzenleyebileceğini belirtip görev alan Habitat Gençlik Proje Sorumlusu Mahmut Beler, aynı zamanda, “Yaşlı Kanka” projesi için Ayşen Bulut, Afşar Akal’dan oluşan ekipte de görevlendirilmiş oldu.

Yeni Toplantının Gündemi

bir sonraki toplantı gününü, yine Fethiye Mimarlar Odası’nda ve 07 Ocak 2019 Pazartesi Günü, saat 14:00 ‘te yapmayı planlayan Fethiye Yaşlı Dostu Kent Gönüllüleri, toplantı gündemlerini ise

– Sosyal medyayı kullanarak herkesin kendi alanında, ne tür bir katkı sağlayacağı yönünde çalışmalar yapılması,

– Yaşlı Dostu Kent Facebook Sayfası’ nın daha etkin kullanılması,

– Projelerde görev alan kişilerin çalışmalarıyla ilgili rapor vermesi,

– ‘Biz kimiz?’ tasarımlarını proje ekibinin mail olarak göndermesi ve son şekline karar verilmesi,

– Mart Ayı’nda yapılacak etkinliklerle ilgili planlamalar yapılması

olarak saptadı.

Tülay SÜKÜN