Son meclis toplantısında duygusal anlar yaşandı

Bodrum Belediye Meclisi 2019 Mart ayı olağan meclis toplantısı Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yerel seçimlerden önceki son toplantı olması dolayısıyla toplantıda duygusal anlar yaşandı. Herodot Kültür Merkezi’nde çiçeklerle karşılanan Mehmet Kocadon toplantının başında veda niteliğinde bir konuşma yaptı.

“Siyasete girme nedenim Bodrum’a hizmet yapmak içindi”

1990 yılında başladığı siyasi hayatından günümüze kadar geçen sürede yaşadıklarını kısa kısa anlatan Mehmet Kocadon; “Ben Bodrum’un zor günlerini yaşayan son yaş grubundanım. Zaten siyasete girme nedenim de Bodrum’a hizmet yapmak içindi. Özellikle Bodrum’un en büyük eksikleri olan hastaneler, okulumuz ve turizme en büyük katkı sağlayan Bodrum Milas Havalimanı. Bunların hepsinde, Demokrat Parti’nin iktidar olduğu dönemde büyük mücadeleler verdik, Ankara yollarını ezberledik. Bodrumumuza birçok güzel eserler kazandırdık. Ortakent’te 1 masa, 1 sandalye ve 1 kırmızı telefon ile göreve başladık. Bu süreçlerde çok güzel şeyler yaptık, Ortakent’e de Bodrum’a da çok güzel şeyler kazandırdık. Şimdi de büyükşehir belediye başkanlığına adayım.  Kendime inanıyorum güveniyorum, Bodrum halkına, bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalara inanıp güveniyorum arkadaşlar.” dedi.

“Her zaman çözümün bir parçası oldum”

20 yılı dostluk içerisinde beraber geçirdik arkadaşlar. Ve ben elimden geldiği kadar hiç kimsenin kalbini kırmamaya çalıştım. Odama giren herkese bir çözüm üretmeye çalıştım. Yani problemin değil çözümün bir parçası olarak 20 yıla yakın görev yaptım ve Bodrum halkımız da takdir ediyorsunuz ki 4 defa beni üst üste seçerek bu güzellikleri gösterdiler. Bu süreçlerde tabii ki yanlışlarımız olmadı mı? Olmuştur. Bilmeyerek bir kardeşimizi kırdıysak özür dileriz. Ama inanıyorum ki hiç kimsenin elinden yasal yetkisini almadım, kimsenin ekmeği ile oynamadım. Eğer böyle bir şey olduysa da o arkadaşlarımdan da özür dilerim. Daha doğrusu ben Bodrum halkına, çalışan bütün personelime 1990 yılından bugüne kadar benimle beraber çalışmış tüm arkadaşlarıma, meclis üyelerime hepsinin huzurunda hakkımı helal ediyorum.” dedi.

Zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan  Başkan Kocadon sözlerine şöyle devam etti;

“Tabii bu sürede hepiniz biliyorsunuz ki Bodrum’a çok güzel yatırımlar yaptık. Bodrum’un tanıtımına vakıf başkanı olarak 18 yılımı verdim arkadaşlar. Bodrum’un turizmde en zor yaşadığı 2016-2017 yıllarında Türkiye’nin en iyi turizmini yaptık. Bir çok ödüller de aldım. Ama 2 tanesi benim için çok değerli. Bir tanesi Malta Başbakanı ve Cumhurbaşkanının verdiği bir ödül, diğeri de Turizm Bakan Yardımcısından aldığım ödül. Bu iki ödülün de ortak bir özelliği vardı arkadaşlar. Yöresini En İyi Tanıtan Başkan ödülüydü. Demek ki yöremizi o kadar iyi tanıtmışız ki hem bir yandan göç alıyoruz hem de Bodrum’a birçok yatırım yapılıyor.

“Bizlerin en büyük görevi eğitimli ve sağlıklı nesiller yetiştirmektir”

Remzi başkanımla beraber Bodrum yarımadasının sahil yolunu birleştirdik. Çok güçlü ailelerin olduğu yerlerde herkesin imkansız dediği bir dönemde bunu başardık. Torba kavşağından giren bir arkadaşımız hiç anayola çıkmadan Bodrum’a bu yol sayesinde geldi. Bodrum’a çok güzel kültürel sanatsal etkinlikler kazandırdık. Özellikle Kuzey Hendeği’ne Doğuş Grubu’nun katkılarıyla 3 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştık. Şimdi tadilat dolayısıyla farklı bir boyuta geçti. Sonra birçok uluslararası etkinliklere ev sahipliği yaptık. Barınaklarımız, okullarımız iyileştirildi. Herkesin şehir tiyatrolarını kapattığı dönemde Bodrum Şehir Tiyatrosu’nu kurduk. Bunlar tabii bizim zor şartlarda gerçekleştirdiğimiz şeyler, kolay değil. Kısacası hepinizin bildiği gibi Bodrum’a 20 yıl gibi uzun bir süreçte sizlerle beraber hizmet ettik arkadaşlar. Her zaman söylediğim gibi, biz yöneticilerin en büyük görevi eğitimli ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olduğunu inanıyorum. Onun için de eğitime, sağlığa, spora, kültür ve sanata olsun, yörenin ekonomik gücünü arttıracak bir çok şeye katkı verdim. İnşallah bu katkılar benden sonra gelecek arkadaşlarımızla da devam eder. Ben inanıyorum ki onlar da aynı şekilde Bodrum’a hizmet edeceklerdir. Hepinizi çok sevdiğimi, Bodrum’un ve Bodrumspor’un  benim bir sevdam olduğunu lütfen unutmayın.”

Belediye Başkanlığı boyunca ona destek olan eşi Hülya Kocadon ile ilgili konuşurken gözyaşlarına hakim olamayan Başkan Kocadon; “Gönlü zengin birisiyimdir. Hepiniz biliyorsunuz. Düşüncelerimi herkesle paylaşmayı severim. Ama 20 yıldır ilk defa burada paylaşmak istediğim bir konu, birisi var sizinle. 20 yıl Belediye Başkanlığı yaptım.  En büyük muhalefeti eşimden gördüm. Bana hep, “Kızma insanlara, yapma, söyleme” dedi. Ve hiç belediyeye gelmez ve meclis salonlarına da gelmez. İlk defa bugün benim için geldi. Sevgili eşime çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“İsmail Altındağ kardeşimizi çok özlüyoruz”

“Hüseyin Özten abimiz biliyorsunuz bir kaza geçirdi, şu anda hastanede yatıyor. Ona geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum buradan. Tabii bir de hepimizin çok sevdiği İsmail Altındağ kardeşimiz vardı. O da aramızdan ayrıldı, onu da bir defa daha rahmetle anıyoruz, kendisini çok özlüyoruz. Güzel insandı, inanıyorum ki mekanı cennettir arkadaşlar.”

Başkan Kocadon’un konuşmasının ardından meclis gündemine geçildi. Gündemdeki maddelerin konuşulmasının ardından, tüm meclis üyelerinin imzasıyla önerge olarak sunulan Yalıçiftlik Mahallesi’ndeki spor tesisine geçtiğimiz yıl geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden eski Yalıçiftlik Belediye Başkanı ve Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ’ın isminin verilmesi oybirliği ile kabul edildi.

Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Şakir Açıkgöz de gündemin ardından söz aldı ve şunları söyledi;

“Bodrum’a 25 yıl gibi bir süre hizmet etmiş, ömrünüzü vermiş durumdasınız. Her şeye rağmen bu benim için hakikaten çok önemli. Bodrum’a sunduğunuz 25 yıl için, verdiğiniz emekler için teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanlığına da aday oldunuz, hayırlı olsun diliyorum. Yolunuz açık olsun Allah sizi ve Bodrum’u utandırmasın. Burada 5 yıl boyunca çok tartışmalarımız oldu. Ben sizden, belediye meclis üyelerinden, belediye çalışanlarından helallik istiyorum. Ben burada yasalar çerçevesinde kendi ilke ve doğrularımı söyledim. Kabul oldu, olmadı. Ben bunları kimseyi kırmak için söylemedim, Bodrum yararına söyledim. Bilmeden kırdıysam özür diliyorum. Hepsi hakkını helal etsin, benden yana helal olsun, herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

CHP’li Meclis Üyesi Funda Akçalı da Başkan Kocadon’a, meclis üyelerine ve belediye personellerine yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ederken, siyasette ve mecliste kadın sayısının azlığına dikkat çekerek bundan sonrası için daha iyi olmasını diledi.

CHP Grup Sözcüsü ve aynı zamanda Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu da grubu adına, gece gündüz özveriyle çalışan bodrum belediyesi personeline ve 2009’dan bu yana Bodrum’a hizmet etmiş meclis üyelerine teşekkür etti. Uslu; “Buradaki her tartışmamız Bodrum içindi, Bodrum’a daha iyi hizmetler sunabilmek içindi. Bu sebeple grubum adına bağımsız meclis üyesi arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. En önemlisi de Bodrum yarımadası halkına bize her zaman destek oldukları için çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca çıkmış olduğunuz bu yolda da size başarılar diliyoruz, yolunuz açık olsun diyoruz.” dedi.

Bağımsız Belediye Meclis üyeleri adına söz alan Süleyman Mazı da şunları söyledi.

“Bizler yeni bir sürecin içerisinde 5 yıldır birlikte görev yaptık. Bağımsız meclis üyeleri olarak aldığımız bütün kararlarda bilgimiz ve vicdanımızla hareket etmeye çalıştık. Bize yetki veren Bodrum halkının başını öne eğecek bir karara imza atmadığımızı düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte siz başta olmak üzere aday olarak medeni cesaret gösteren tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. Bu süreçte herhangi bir sebeple birbirimizin kalbini kırmışsak, haklarını helal etsinler bizden yana helal olsun.” dedi.

Son meclis toplantısında duygusal anlar yaşandı