SARUHAN’DAN MİTİNG GİBİ BASIN AÇIKLAMASI

Konacık’taki seçim ofisinde düzenlenen basın toplantısına,  Mustafa Saruhan CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, eşi Hülya Saruhan, Avukatı Ali Can Gürkan ,Danışmanı Burcu İlhan ve  Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu ve tüm meclis üyesi adayları katıldı.

Konacık mahallesindeki CHP Seçim Ofisi’nde düzenlenen basın açıklamasında ilk konuşmayı İlçe Başkanı Halil Karahan yaptı.

KARAHAN “BODRUM HALKI CHP İLÇE ÖRGÜTE VE MECLİS ÜYELERİ SONUNA KADAR  SARUHAN’IN YANINDAYIZ”

Yaklaşık 300 partilinin izlediği basın açıklamasında Karahan “Gelinen bu sürecin ilk saatlerinde İl başkanımız ve Muğla Milletvekillerimiz ile İl seçim kuruluna yasal süreçte hukuki açıdan hiçbir sorunumuz olmadığını adaylığının iptalinin ise yasalara uygun olmadığı gerekçeleri ve ilgili yasa maddeleri ile itiraz ederek müracaatımızı yaptık. Şu anda YSK (Yüksek Seçim Kurulu) nun vereceği kararı bekliyoruz, hukukun üstünlüğüne olan inancımızı sürdürüyoruz. Halkımız şunu çok iyi bilmeli ki Sayın Saruhan görev yaptığı belediye başkanlığı sürecinde başarılı hizmetler vermiş,  çalışmaları ile halkımızın ve örgütümüzün beğeni ve güvenini kazanmıştır. Kendisinin hukukun yanlış yorumlanması sonucu, adaylığının düşürülmesinin doğru olmadığı inancındayız. CHP İlçe örgütü , şahsım ve meclis üyesi arkadaşlarım sonuna kadar kendisini destekliyoruz. Saruhan ile ilgili üç ayrı mahkemede verilen üç ayrı ceza,  zaten son İmar Barışı Düzenlemesi ile geçerliliğini yitirmiştir. Yani bugün bu dava devam ediyor olsaydı davaların üç mahkeme kararı da düşecekti. Bahse konu Türk Ceza Kanunu’nun 53. Maddesi ‘nin bazı hükümleri Anayasa Mahkemesi’nin Kararı ile  seçilme hakkı yönünden iptal edilmiştir. Yani Ayrı ayrı üç mahkeme ile ilgili dosyaların tek bir dosya gibi karar verilmesini yani tek bir suç gibi değerlendirilerek karar verilmesini halkımızın takdirine bırakıyoruz. Kaldı ki başkan adayımız Saruhan bu süreçte 5 yıldır   Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Meclis üyeliği  yapmaktadır. Tüm bu süreçte görevini yapmasına engel hiçbir yasal olumsuzluk olmamıştır. Ayrıca bu süreç içerisinde defalarca belediye başkan vekilliği yapmış, bu süreçte de hiçbir yasa dışı uygulamanın içerisinde olmamıştır, bununla ilgili hiçbir yasal uyarıda yapılmamıştır. Saruhan’a yapılanlar tam bir hukuksuzluktur. Bu kararın siyasi bir karar olduğu ortadır. YSK (Yüksek Seçim Kurulu) tarafından hızla düzeltileceğine inancımız sürmektedir. Her ne olursa olsun bu süreçten daha da güçlenerek çıkacağımıza inanıyoruz.  Tüm kamuoyununda bu şekilde değerlendirdiğini biliyoruz” dedi.

BU DAVALAR BUGÜN AÇILSAYDI İMAR BARIŞI NEDENİYLE ZATEN DÜŞECEKTİ.

Karahan’ın ardından konuşma yapan Mustafa Saruhan ise “ Siyasi süreçler de bu tür sıkıntılar yaşanabiliyor. Bunu halkımızın takdirine vicdanına     bırakıyorum. Verilen cezaların suçlamaları ve yargılamalar günümüz koşullarında gerçekleşseydi günümüz koşullarında bir  çoğu ortadan kalkmış olurdu. Şu anda benim kamu görevi yapmamı engelleyen hiçbir durum yoktur. Bodrum  halkı bütün bu gelişmelerin farkında, bilincinde. İlçe Seçim Kurulu  benimle ilgili dosyayı incelemiş  bakmış ve olumlu karar vermiştir. Bunun ardından İl Seçim Kurulu’na şikayet olmuştur, edende bellidir. Bizim için bu gelişme bir sürpriz oldu. Ancak bu tür gelişmeler siyasi arenalarda yaşanabiliyor” dedi.

SARUHAN BEN VE TAKIMIMIZ DİMDİK AYAKTAYIZ

Saruhan konuşmasını “Bodrum halkı ve kamuoyu şundan emin olsun ki arkamda gördüğünüz takım dimdik ayakta bu takımın başında tüm gücümle var olacağım bundan sonra süreci hep beraber izleyeceğiz sabırla gelişmeleri takip edeceğiz . Ümit ediyorum ki bu kararı veren de bizim yaptığımız itirazı değerlendirecek olan da bir insandır kamu görevlisidir ve kamu menfaatini kamu vicdanını dikkate alarak bir karar vereceğinden de şüphem yoktur , hukuka inanıyorum kurullara inanıyorum .

Mustafa Saruhan bir yola çıkmıştır sonuna kadar Bodrum halkının emrindedir çıkış noktası da biz birlikte beraber bu kenti yönetmeye talibiz ne olursa olsun Mustafa Saruhan bu yönetimin içinde bu yönetimin neresinde olursa olsun her zaman sorumluluğunda halkında karşı muhattabı olacaktır” dedi.

SARUHAN…”40 CM. LİK DUVAR İÇİN CEZA VERDİLER”

Saruhan açıklamasında aldığı cezaların nedenlerini şöyle anlattı. “Birincisi bir inşaata olan 40 cm fazlalık nedeniyle belediye burayı mühürlüyor. Ancak fiziki şartlardan ötürü yıkımı gerçekleştirilmiyor , ama sahibi de tadilat projesi vererek mevzuata uygun hale getiriyor. Niye yıkılmadı müsaade edildi diye ceza veriliyor. İkinci ceza  ise belediye mülkünün yanlış kullanımı ile ilgili. Üçüncüsü ise Yalıkavak mahallesinde gençler ve çocukların yelken sporu yapması için    yaptığımız Kayıkhane Tesisi’dir. Yelken sporunu sevdirmek için yaptık. Uzun süre şikayet olmadı zaman aşımına uğramıştı. Ama bir baktık ki 2011 ve  2012 yılında  karşımıza çıktı. Dediğim gibi bu davalar bugün olsaydı İmar Barışı ile düşecekti “ dedi.

SAKINCALI OLSAYDIM KAMU GÖREVİ YAPAMAZDIM

Saruhan “Halkımız kamuoyumuz için ben ve arkadaşlarımızın çalışmaları devam edecektir .Bu gelişmeleri halkımızın takdirine bırakıyorum. Durumumda sakınca olsaydı halen kamu görevi yapıyor olmazdım. Yüksek Seçim Kurulu’nun bugün değerlendirmesini bekliyoruz” dedi.

HALKIMIN EMRİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM

BU TAKIM MAÇI KAZANACAK

Saruhan “Şu anda hukuki süreç devam ediyor müsaade ederseniz bazı değerlendirmeleri neticelendir dikten sonra yapmak istiyorum .Mustafa Saruhan ‘ ın takımı burada, bazen hakemler kart gösterir antrenör tribüne çıkar ama takım sahada maçı kazanır bu takım maçı kazanacak. Ben takımıma gençlere kadınlara güvendim yola çıktım. Mustafa Saruhan halkın lideri olarak bu seçimi sonuna kadar götürecek ve seçimi kazanacak. Bodrum ve biz bu davamızın peşinde sonuna kadar mücadele edeceğiz . Halkımızın emrinde olmaya devam edeceğim” dedi.

AVUKAT GÜRKAN “DANIŞTAY VE YSK KARARLARI OLUMLU YÖNDE EMSAL

CHP İlçe Seçim Kurulu Üyesi ve Saruhan’ın Avukatı Ali Can Gürkan ise aday olmadan öce Saruhan’ın durumunun incelendiğini ve yasal bir engel olmadığını belirterek  “Saruhan ile ilgili bütün davalar tek bir dosya gibi birleştirildi. Oysaki üç ayrı dava üç ayrı ceza vardı. Ve bu cezaların infazı tamamlandı. Konunun denetimli serbestlikle ilgili süre ocak ayında bitmişti. Bu tam hukuksuzluk dediğimiz konudur. Ayrıca Saruhan’ın konusu ile ilgili emsal Danıştay ve YSK kararları da vardır ve bunlar Saruhan’ın lehine yani olumlu sonuçlanmıştır” dedi.

SARUHAN’DAN MİTİNG GİBİ BASIN AÇIKLAMASI