Muğla Gazeticiler Cemiyeti Basın Gecesi Düzenliyor

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve medya mensuplarının çeşitli dallarda ürettikleri eserlerin değerlendirilerek, ödüllendirildiği Basın Gecesi, bu yıl,01 Aralık 2017 Cuma günü saat 19.00’da Muğla’nın Menteşe ilçesindeki CNS Tesislerinde gerçekleştirilecek.
Etkinlik kapsamında aynı gün saat 15.00’de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde NTV Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe’nin konuşmacı olarak katılacağı “Yeni Medya ve Türk Medyasında Dış Politika Takibi” konulu bir panel de yer alıyor.
2015 yılına kadar basında sansürün kaldırılışının yıldönümüne rast gelen 24 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen geleneksel Basın Gecesi, geçtiğimiz yıl hain 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle Ekim ayında yapılmış, daha sonra MGC yönetimi tarafından yapılan takvim değişikliği ile söz konusu gecenin 2017 yılı ve takip eden yıllarda da, Ekim ayında yapılması kararlaştırılmıştı. Bu değişiklik doğrultusunda Ekim ayında planlanan etkinlik, Cemiyetin Onursal Başkanı Ünal Türkeş’in ani vefatı nedeniyle Aralık ayına ertelenmişti.
Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, Muğla ilinin en köklü basın meslek kuruluşu olan Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Basın Gecesi’nin daha zengin bir içerikle gerçekleştirilmesi ve bu etkinliklerin içine eğitim çağındaki gençlerin de katılımını sağlamak amacıyla takvim değişikliğine gittiklerini ifade etti.
Cemiyet olarak medya sektörüne farkındalığı arttırmak adına çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Akbulut, bu çerçevede düzenledikleri basın gecesinin yanı sıra, aynı gün Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin paydaşlığında bir panel de düzenlediklerini söyledi.
NTV İzmir Bölge Sorumlusu Merih Ak’ın moderatörlüğünde ve yine NTV Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe’nin konuşmacı olarak katılacağı panelin konusunun “Yeni Medya ve Türk Medyasında Dış Politika Takibi” olduğunu dile getiren MGC Başkanı Süleyman Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cemiyetimiz olarak geçtiğimiz yıl CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş’ın katılımıyla ‘Darbeler ve Medya’ konulu panelimizi meslektaşlarımız, protokolümüz ve üniversiteli öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirmiştik. Bu yıl da yine ‘yeni medya’ gibi güncel bir konuyla etkinliğimizi sürdüreceğiz. Burada amacımız, mesleğimizle ilgili konuları üniversite çağındaki gençlerimizle paylaşmak ve meslek seçimlerinde medya sektörüne olan ilgilerini uyandırmak. Umarım bunda başarılı oluruz. Bu yöndeki çalışmalarımız önümüzdeki süreçte de devam edecek. Panelimize Muğla halkını da bekliyoruz. Böylelikle kent-üniversite birlikteliğine de katkı sağlamış olacağımızı düşünüyoruz.” dedi.