Muğla Engelsiz Yaşam Platformu Toplantısı Yapıldı…

Engellilerin sorunlarının çözüme ulaştırılması ve daha erişilebilir bir Muğla yaratmak amacıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Datça Engelim Olmayın Derneği ortaklığında yapılan ”Muğla Engelsiz Yaşam Platformu” çalıştayı 2 günlük yoğun katılımla tamamlandı.

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı finansmanı ile 19-20 Nisan tarihleri arasında Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Datça Engelim Olmayın Derneği ortaklığında engellilerin sorunlarının çözüme ulaştırılması ve daha erişilebilir bir Muğla yaratmak amacıyla ”Muğla Engelsiz Yaşam Platformu” örgütlenme çalışması yapıldı.

İl genelinde tüm engellilik konusunda çalışan derneklerin ve kamu kurum temsilcilerinin yer aldığı 2 günlük çalıştay sonunda ”Muğla Engelsiz Yaşam Platformu” kurulması ortak bir kararla kabul edildi. Platform içerisinde oluşturulan Eğitim ve Aile Sorunları, Toplumsal Algı Boyutunda Engellilik Kavramı, Erişilebilirlik ve Ulaşım Sorunları, Sağlık-Spor ve Beslenme Sorunları, İstihdam-Sosyal Güvenlik- Vergi Avantajları ve Engelli Turizmi, Hak Savunuculuğu-İstismarın Engellenmesi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Gücü konularında gruplar kuruldu ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin bu konularda örgütlenerek sorun çözümünde itici güç olması kararı alındı.

Finansmanı Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından karşılanan çalıştayın moderatörlüğünü yapan Datça Engelim Olmayın Derneği Başkanı Dilek Dündar, “Açıkçası, çalıştaya katılımın bu kadar yoğun olması oldukça memnuniyet verici. Engellilik konusunda çalışma yapan kamu kuruluşlarının tamamı neredeyse katıldı. İlimizde faaliyet gösteren engelli derneklerinin de hepsi burada. Kamu ve STK’lar işbirliği içerisinde çalışırlarsa, engelsiz bir Muğla yaratabiliriz” dedi.