KÖYCEĞİZ’DE ADAY CHP’Lİ OLUNCA YASAKLAR HATIRLANDI…

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Yerel Seçimlere 38 gün kala, Politika Kazanı kaynamaya başladı!..

Yeniden aday olan AK Partili Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan’ın  2 Ay öncesinden, cadde ve sokaklara astığı tanıtım ve propaganda afişlerine sessiz kalan Kaymakamlık; CHP Belediye Başkan Adayı Hüseyin Erol’ün 5 Şubat’tan buyana astırdığı afişlerini söktürdü. Geçen Perşembe günü (21 Şubat 2019) akşam saatlerinde Köyceğiz Kaymakamlığı emriyle gerçekleşen, CHP belediye Başkan Adayı Hüseyin Erol’un tanıtım afişlerinin belediye ekiplerince sökülmesi olayından sonra Cuma günü basın toplantısı düzenleyen Erol’a, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban ve Süleyman Girgin, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu da katılarak destek verdi.
AK PARTİ ADAYINA SESSİZ KALAN KAYMAKAMLIK BİZE YAPTIRIM UYGULADI
Toplantı sonrasında açıklama yapan CHP Köyceğiz Belediye Başkan Adayı Hüseyin Erol; Kaymakamlık makamının aynı uygulamada ikili davrandığına dikkat çekip tepki vererek; “21 Şubat 2019 tarihinde akşam saatlerinde kaymakamlık makamı tarafından verilen kararla; şahsi tanıtım amacıyla durak ve refüjlerde bulunan tanıtım yerlerine asmış olduğumuz üzerinde adım soyadım ve mesleğimin yazılı olduğu tanıtım afişlerimiz, hiçbir siyasi parti amblem logo ve sloganı taşımamasına rağmen hukuksuz bir şekilde, tanıtım afişlerinin parti amblem logo ve slogan taşıdığı iddiasıyla Kaymakamlık makamının talimatıyla belediye zabıta ekipleri tarafından kaldırıldı.
Yüksek Seçim Kurulunun 1119 sayılı kararıyla  (1 Ocak 2019- 31 Mart 2019) tarihleri arasında ilan ve reklam yerleri ile ilgili yasaklar beIirIenmiştir. Kararın 11. maddesi ilgili fıkrası gereğince seçimin başlangıcı olan 1 Ocak 2019 Salı gününden oy verme gününü takip eden güne kadar siyasi partiler, bağımsız adaylar, herhangi bir kurum veya kuruluş ya da vatandaşlar tarafından, 298 sayılı Kanunda belirtilen yerlerin dışında, siyasi ilan ve reklam içeren afiş, poster, pankart veya siyasi parti bayrağı gibi malzemelerin asılmasının, yapıştırılmasının veya teşhirinin yasak olduğuna, aksi halde, bu ilan ve reklamların kaldırılacağına, masraflarının da ilgilisinden tahsil edileceğine, karar vermiştir.  Bu karar doğrultusunda duraklar ve Köyceğiz Atatürk Bulvarı’nda bulunan refüjdeki tanıtım tabelaları parti adına değil tarafımca bedeli ödenmek sureti ile kiralanmıştır.  Yasaya ve YSK kararlarına uygun olarak hazırlanan posterlerim siyasi ilan ve reklam içeriğinden arındırılarak sadece ismim ve mesleğim yazılmak sureti ile kullanılmıştır. Kolluğun Uyarısı üzerine iyi niyetli olarak partimizin ‘Martın sonu Bahar’ sloganının tarafımızca çıkartılacağı bildirilmişken bu haliyle de kabul edilmeyeceği bize sözlü olarak açıklanmıştır. Oysa rakiplerimizin Belediye Başkan Adayı yazılı posterleri de 2 ay öncesinden asılmış ve bu hususta hiçbir yaptırım uygulanmamıştır. Burada sorun Köyceğiz Kaymakamlığı’nın Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde mevcut olan benzer mahiyetteki tanıtımlara izin verilmişken bizlere izin verilmemiştir. Hiçbir emsali ve örneği bulunmadığı halde yapılan idari işlem iyi niyetten uzaktır. Oysaki her seçim süreci demokrasimizi daha güçlendiren karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde tam bir barış ve huzur atmosferinde geçmesi gereken bir mücadele süreci olmalıdır. Bu süreci yöneten kurum ve kişiler bu anlayışı destekleyen yöntemlerle adil ve tarafsız olmalıdır. Böylelikle tüm toplumun seçimlere olan inancı ve güveni artacaktır. Ne yazık ki ilçemizde bu atmosferden uzaklaşılan bir yöntem uygulanmış ve bu durum anlayışımıza gönül veren birçok kesimde tepkiye sebep olmuştur.“ dedi.
MUĞLA İYİ PARTİ’DEN EROL’A DESTEK ZİYARETİ

İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ve yönetim kurulu üyeleri de, CHP adayı Hüseyin Özcan’a destek için CHP Köyceğiz İlçe Başkanlığına geldiler.
CHP Köyceğiz İlçe Başkanı Hayal Yıldız ve Belediye Başkan Adayı Hüseyin Özcan’la görüşen İYİ Parti Muğla İl Başkanı Şekerdağ; sadece Köyceğiz’de değil tüm Türkiye’de bu tip AK Partili kayırmacılığına dikkat çekerek; “Artık o parti bu parti yok!.. Tek adam rejimine karşı, Millet ittifakıyla bu sorunu çözeceğiz. 31 Mart Yerel Seçimleri milletimiz için son fırsat!.” dedi. AjansSevgi Marmaris