Jandarma Yeni Uygulama ile Farklı Suçlardan Aranan 3 şüpheliyi Gözaltına Aldı.

Muğla Jandarma Komutanlığı ekipleri de önemli turizm yol güzergahındaki  Bodrum Güvercinlik Jandarma Yol Uygulama ve Kontrol noktasında uygulama gerçekleştirdi. Uygulama sırasında durdurulan araçlardaki kişilerin kimlik kartları barkod okuma cihazıyla okutularak kişilerin bilgisine kısa sürede ulaşıldı. Uygulama noktasında jandarma ekipleri tarafından Simülasyon Bilim ve Teknolojileri (SimBT) şirketince üretilen gözlükler de kullanılıyor. Gözlüğü takan jandarma personeli, sürücülerin ehliyetlerini, yolcuların kimliklerini ve araç plakalarını kontrol etti. Jandarma narkotik köpekleri de şüphe üzerine durdurulan araçlar ile yolcu otobüslerinin bagajlarında arama yaptı. 19 ille eş zamanlı olarak ” Türkiye huzur yol kontrol uygulaması” kapsamında başlatılan Drone destekli uygulamada, barkod ve karekod okuyucularla çipli kimlik kartları sorgulandı, araçlarda eğitimli köpeklerle arama yapıldı. Muğla ve Antalya’da iki saat süren uygulamada 177 araç ve 423 kişinin kimlik sorgusu yapıldı, farklı suçlardan aranan 3 şüpheli ise gözaltına alındı.

Uygulamanın özelliği:

Jandarma ekipleri, ülke genelinde emniyet, asayiş, kolluk hizmetlerinin kalitesini artırmak üzere yeni bir uygulama başlattı.

Bu kapsamda barkod ve karekod okuma cihazlarıyla yapılan sorgulamalarda, çipli kimlik kartları ile ehliyetlerin üzerindeki barkod ve karekodlar okutularak bilgiye daha hızlı, kesintisiz, güvenilir, emniyetli şekilde ulaşılmasına imkan sağlanıyor.

İlk kez kullanılan cihazlar sayesinde vatandaşa ait veri girişlerinin hızlanması, yanlış veri girişlerinin asgariye indirilmesi, toplu taşıma hizmeti veren araçlardaki sorgulamalarda işlemlerin hızlı şekilde tamamlanarak bekleme süresinin azaltılması, böylece hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor.