“Her unutkanlık demans değildir”

Bodrum Amerikan Hastanesi doktorlarından Nörolog Doç. Dr. Melek Kandemir Yılmaz, unutkanlıkla ilgili tanı ve tedavi yöntemlerinin yanı sıra hastalıktan korunmak için bilişsel egzersizler ve beslenmenin de önemine vurgu yapıyor. Demans ve Alzheimer arasındaki farkları anlatan Doç. Dr. Kandemir Yılmaz, hastalıkla ilgili alınması gereken önlemler ve yeni tedaviler hakkında bilgiler aktardı.

Bodrum Amerikan Hastanesi doktorlarından Nörolog Doç. Dr. Melek Kandemir Yılmaz, 65 katılımcının yer aldığı unutkanlık konulu seminerde demans, özellikle Alzheimer hastalığında bilinmesi gereken önemli detayları paylaştı. Her unutkanlığın demans olmadığına vurgu yaptı ve “Hafızada bozukluk, günlük yaşam aktivitelerinde ilerleyici gerileme, psikiyatrik semptomlar ve davranış bozuklukları, demansın belirtileri arasında yer alıyor. Hastalık unutkanlıkla başlayabileceğinden, yaşlılıkta izlenen unutkanlık normal olarak görülmemelidir. Depresyon, inme, hipotiroidi, Vitamin B12 eksikliği, subdural kanama, uyku apne sendromu, alkolizm, Parkinson gibi diğer nörolojik hastalıklar, kalp yetmezliği gibi durumlar unutkanlığa neden olabiliyor,” dedi.

Nöroloji polikliniklerine en çok başvuru şikayetlerinden birinin de unutkanlık olduğunu ileten Doç. Dr. Kandemir Yılmaz; “Yaş gruplarına göre unutkanlığın sebepleri de değişiklik gösteriyor. Öncelikle unutkanlık yapabilen durumlar ve unutkanlıktan korunmak için neler yapılabileceğini bilmek önem taşıyor. Unutkanlık şikayetiniz varsa, bir nöroloji uzmanıyla görüşmek gerekir. Unutkanlıkla baş etmek için nasıl bir yol izlendiği hakkında bilinçli olunmalıdır. Bunun için günlük yaşamda dikkat edilecek konular hakkında bilinçlenmek ve beyin sağlığını korumak önemlidir,” diye konuştu.

Akdeniz diyeti uygulayan ve yeterli seviyede egzersiz yapanların Alzheimer hastalığına yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu belirten Doç. Dr. Kandemir Yılmaz: “Önerilen gıdalar protein açısından zengin, doymuş yağlar açısından ise fakirdir. Böylece beyin sağlığınızın yanında genel sağlığınıza da olumlu etkileri olur. Yeşil yapraklılar başta olmak üzere, her gün sebze ve salata, kara ve beyaz lahana, ıspanak, brokoli ve marul, kuru baklagiller, balık, kabuklu kuruyemişler, böğürtlen, çilek, ahududu gibi küçük taneli meyveler tüketmeliyiz,” dedi.

Miktar olarak sınırlanması gereken gıdalara da dikkat çeken Doç. Dr. Melek Kandemir Yılmaz, haftada en fazla dört porsiyon kırmızı et, günde en fazla bir kaşık tereyağı ve margarin, haftada en fazla bir porsiyon tam yağlı peynir, haftada en fazla bir porsiyon yağda kızartılmış gıda, hamur işleri ve tatlı tüketilmesi gerektiğine de dikkat çekti.