GEKA Yönetim Kurulu Toplantısında Çıkan Bazı Destekler Açıklandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA)  106’ncı Yönetim Kurulu toplantısı, gerçekleştirilecek olan faaliyetlerin özetini içeren gündem maddelerini değerlendirmek ve yeni yapılacak olan çalışmaları görüşmek üzere Denizli’de yapıldı. GEKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in başkanlığında Denizli’de gerçekleştirilen toplantıya; Muğla Valisi Esengül Civelek, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken ve GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katıldı. Vali Köşger, toplantı öncesi yaptığı basın açıklamasında şu bilgileri verdi; Ajansımız 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında Küçük Ölçekli Altyapı Projelerine Yönelik Kültür Turizminin Geliştirilmesi ile Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Kooperatif ve Birliklerin Güçlendirilmesi Mali Destek Programlarını 28 Aralık 2017 itibariyle ilan etmiştir. 2 Nisan 2018 Taahhütnamelerin son teslim tarihi ile de programa başvurular tamamlanmıştır. Proje Teklif Çağrısı kapsamında; Kültür Turizminin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’na toplam 54 proje başvurusu yapılmıştır. Başvurularda toplam proje bütçesi yaklaşık 92 milyon 800 bin TL iken Ajansımızdan talep edilen destek tutarı yaklaşık 66 milyon 350 bin TL’dir. Kooperatif ve Birliklerin Güçlendirilmesi Mali Destek Programı’na ise toplam 40 proje başvurusu gerçekleştirilmiştir. Başvurularda toplam proje bütçesi yaklaşık 18 milyon 790 bin TL iken Ajansımızdan yaklaşık 15 milyon 870 bin TL’dir. Projelerin ön inceleme işlemleri devam etmektedir.

Toplantıda açıklanan bazı kararlar ise şöyle sıralanıyor.

1)Kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların kurumsal kapasitelerini artırmalarına yönelik ihtiyaç duydukları eğitim ve danışmanlık hizmetlerini almaları amacıyla 2018 Yılı Teknik Destek Programı 17 Nisan tarihinde ilan edilmiş, Mart-Nisan dönemi için başvurulara açılmıştır. İlgili programın toplam bütçesi 1 milyon TL olup, faaliyet başına desteğin maliyeti en fazla 30 bin TL olacaktır.

2)Bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak projelerin fizibilite çalışmalarının desteklenmesinin amaçlandığı 2018 Yılı Fizibilite Desteği Programı 20 Nisan tarihinde ilan edilmiştir. Fizibilite Desteği Programının toplam bütçesi 2 milyon TL olup faaliyet başına desteğin maliyeti en fazla 200 bin TL olacaktır.

 

.