CHP’Lİ GİRGİN’DEN “KİSSEBÜKÜ ADALIYALI TEPKİSİ”…

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS’nin, Kissebükü Adalıyalı Koyu’nda yapmak istediği otel ile ilgili 8 Mayıs’ta yapılan CED toplantısında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Uzmanların mutlaka doğal haliyle korunması gerektiğini vurguladığı Bodrum Kissebükü Adalıyalı Koyu’ndaki otel projesinden vazgeçmediği görüldü… 
Yasal süreçte oluşturulan 2. Bilirkişi heyeti de özetle şu görüşü paylaşmıştı:
“Arkeolojik açıdan Adalıyalı Koyu’nun tamamı 1. derece Arkeolojik SİT özelliğine sahiptir.
Turizm konaklama tesisinin faaliyete geçmesi halinde, kentsel yerleşmeye uzakta bulunan ve doğal yapısını yitirmemiş olan proje alanı ve çevresi önemli bir yapılaşma baskısına maruz kalacaktır.”
Öte yandan Adalıyalı’da 95 dönümlük alanda otel yatırımını gerçekleştirmek isteyen şirkete, bitişik konumdaki 25 dönümlük Hazine arazisinin de tahsis edildiği ortaya çıkmıştı.  Kurallara en çok dikkat riayet etmesi gereken bir Türkiye Cumhuriyeti Bakanının kendi Turizm şirketleri lehine gerçekleştirmek istediği bu  uygulama toplum vicdanında derin yaralar açmaktadır. Konu hakkında  6 Mayıs 2019 tarihinde CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesi aşağıdadır.
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıdaki sorularımın TC. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
Süleyman GİRGİN
Muğla Milletvekili
Halkın imara açtırmamak için yıllarca direndiği Bodrum Kissebükü- Adalıyalı koyunun  şahsınıza ait ETS şirketi için imara açıldığı iddia edilmektedir.
Kültür ve Turizm Bakanı olmanızın  ardından Kissebükü’ndeki otel yatırımından vazgeçmenizi bekleyen Bodrumlular, hazırlanan yeni imar planlarıyla hayal kırıklığı yaşamıştır.
Şirketinize ait 95 dönümlük alanda yatırımdan vazgeçmek bir yana, tahsis edilen alana bitişik konumdaki 25 dönüm kamu malını da tahsis yaptırdığınız ve bunu da bakanlık gücünü kullanarak yaptığınız iddia edilmektedir.
Gelinen noktada koyda yapacak olduğunuz otel ile ilgili 8 Mayıs’ta gözlerden uzak bir nokta olan Bodrum-Mazı köyünde ÇED toplantısı yapılacağı ilan edilmiştir.
Kissebükü ve Adalıyalı, Bodrum’un Gökova’ya açılan kapısıdır. Mavi Yolculuğun başlangıç ve bitiş noktasıdır.
Mavi Yolculuk bölgenin ve Türkiye’nin hayran olunan bir marka değeridir.
Her yıl çoğunluğu yöre işi binlerce yat ve guletler Gökova’nın cennet koylarında on binlerce turist dolaştırırlar.
Buraya verilen yapılaşma izni, bakir yerlerde yapılan mavi yolculuğun ve  dünya markası gulet turizminin ölüm fermanıdır.
Turizm Bakanının görevi, ülke turizmini geliştirmek için planlamalar yapmak sorunlara çözümler üretmektir.
    Muğla tarihi değerleriyle doğal güzellikleriyle, kültürel zenginlikleriyle bir hazine olup mavi yolculuğun başlangıç noktasına otel yapmak Gökova’ya bir hançer sokmak demektir.
Bu kapsamda;
1-Bakan olmadan önce basında ‘’Çok da içimize sinmiyor bu güzel doğa parçasına yatırım yapmak. Ama 5 milyon dolar para yatırdık, bakanlık geri verse vazgeçeriz.” ifadeleri kullandığınız yeralmıştır.
Şimdi Bakanlık görevi konumundaki bir kişi olarak otel yatırımlardan vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?
2-Turizme Bodrum’dan başlayan biri olarak mavi yolculuğa ve Turizme zarar vermemek için yatırımlarınızı başka bir yerde yapmayı düşünüyor musunuz?
3-Bodrumluların sürdürülebilir turizm için ve turizmi gelecek kuşaklara aktarmak için amiyane tabirle ‘’ yastık altına koyduğumuz altınlarımız’’ diye tabir ettikleri koylara ve mavi yolculuğa zarar vermemek için bu tarz yapılaşmaların önüne geçmeyi düşünüyor musunuz?
4- 1.Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanı olan Kissebükü, 2014 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından Sit Alanlarının yeniden değerlendirmesi çalışması sonucu 3. Derece Sit alanı olarak değiştirilmiştir. Söz konusu değişiklik ile Kissebükü’nün imara açılması mı hedeflenmiştir?
5-2024 yılındaki SİT alanlarındaki yeni düzenleme ile Adalıyalı mevkiinde yapılan plana bakıldığında sadece size ait tesisin yapılacağı alanın 3. derece olarak işaretlenmesi tesadüf müdür?
6-Bakanlık gücünü kullanarak kendi şirketlerinizin işini takip ettiğiniz iddiaları doğru mudur?