Bodrum’un yat imalat sektörü için kolları sıvadık

 

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Bodrum tersanelerinde emek veren yat imalatçılarının sorunlarını dinledi. Tavşan Burnu Tersanesi’nde faaliyet gösteren yat imalatçıları yıllardır çözülemeyen altyapı, ulaşım ve imar planları ile ilgili sorunlarını dile getirerek “Biz kimseden mali destek istemiyoruz. Önümüze engel çıkarılmasın yeter” diye konuştular. Tersaneciler, en öncelikli sorunlarının çekek yeri olduğunu belirttiler.

BODRUM MEGA YAT BAKIM ONARIM ÜSSÜ OLMALI

Yat imalat sektörünün, Bodrum’un en büyük katma değeri olduğunu söyleyen CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, tersane sahiplerine ve işçilere “Bodrum Belediyesi’nden beklentiniz nedir?” diye sordu. Yat imalatçılarından çekek yeri, altyapı sorunları ve izinler konusundaki şikayetlerini dinleyen Aras, “Bunlar aşılamayacak sorunlar değil. Biz işte tam da bunları değiştirmek için yola çıktık. Bunun için aday olduk” diye konuştu.

Bodrum’daki tersanelerin milyon dolarlık tekneleri imal etmelerine rağmen hala yol ve altyapı sorunlarıyla boğuştuğunu gören Aras, “Çocukluğumun geçtiği tersanelerin yeniden görkemli günlerine dönmesi için ne gerekiyorsa yapacağım. Bodrum’un en önemli ihracat sektörlerinden biri olan yat imalatı, Bodrum ekonomisinin en büyük gücü, en değerli katma değerlerinden biri. Bodrum’un iki tane ihracat ürünü var. Bunlardan biri yat imalat, diğeri de kültür balıkçılığı. Şimdi mandalinamızı değerlendirmeye başladık. Bu sektörler bizim can damarımız. Sizler bizden ne istediğinizi söyleyin, biz de yerine getirelim. Siz kazanırsanız, Bodrum kazanır.” İfadelerini kullandı.  

Tersaneciler, CHP Adayı Ahmet Aras’a, “Türkiye bu sektörlerde güven kaybı yaşıyor. Daha önceleri milyon dolarlık teknelerini bize yaptıran iş insanları, bu güven kaybı nedeniyle tereddüt duyuyor. Oysa Bodrum’un bu konuda çok büyük bir bilgi birikimi var.” Diyerek sektörün giderek kan kaybettiğini belirttiler.

CHP Adayı Aras, tersanecilere “Tersanelerimizle ilgili yapılacak çok iş var. Bodrum’un bu büyük gücünü kaybetmesine izin veremeyiz. Bodrum’u Akdeniz çanağının en büyük mega yat bakım onarım merkezi yapmak için kolları sıvayacağız” diye konuştu. Aras, Bodrum’daki yat imalat sektörü, yat turizmi ve mavi yolculuğun Bodrum’u diğer emsallerinden ayıran en önemli avantajı olduğunu ve desteklenerek geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bodrum’un yat imalat sektörü için kolları sıvadık