Bodrum’dan geleceğin baş kemancısı geçti

Karsanat’ın “Bir Başkumandan, Bir Baş Kemancı” konserinde, 13 yaşındaki keman sanatçısı Naz İrem Türkmen’in performansı izleyicilerin adeta nefeslerini keserken, üç kuşaktan sanatçının aynı sahnede yer alması duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.

Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin dün akşam Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği konser , Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100.yılında dönemin Riyaset-i Cumhur Orkestrasının baş kemancısı Enver Kapelman’ın  anısına ve  Mumcular Köklükuyu Çocukları yararına idi. Konser Mozart’ın Cosi Fan Tutte Operası’ndan, Burcu Hancı & Esen Demirci’nin seslendirdiği “Fiordiligi & Dorabella: “Ah, guarda sorella…”  adlı düetle başladı. Kırmızı ve Beyaz tuvaletlerle sahne alan sanatçılar, eserin sonunda ellerinde siyah beyaz kartonlara hazırlanmış Mustafa Kemal’in ve Enver Kapelman’ın fotoğraflarını seyircilere sunmaları ile yaratılan mizansen  alkışlarla karşılandı.

 

NEFESLER TUTULDU

Konserin konuk sanatçısı birçok uluslararası yarışmada ödüller alarak,  Türkiye ve Avrupa’da konserler veren 13 yaşındaki keman sanatçısı Naz İrem Türkmen idi. İkisi solo olmak üzere dört parça ile olağanüstü bir performans sergileyen Naz, sanatseverlerin nefeslerini adeta tutarak izlemesinin ardından dakikalarca alkışlandı.  Bodrum’da ilk kez tenor olarak Karsanat konserine katılan Ufuk Toker’le birlikte, Piyanist Yonca Dinçer eşliğinde sanatçılar Mozart, Donizetti, Gounod, Puccini, Paganini , Muammer Sun ve Adnan Saygun’dan  eserleri seslendirdiler.

ÜÇ KUŞAK BİR ARADA

Enver Kapelman adına düzenlenen konserde, konserin sanat yönetmeni ve derneğin sanat kurulu üyesi Piyanist Yonca Dinçer şunları söylüyor “1903 doğumlu olan Enver Kapelman müzik hayatına “ Muzıka-i Humayun” ile başlar. Sanatçıyı tanıdığında Atatürk  “senin soyadın Kapelman olsun. Alman orkestra şefi Pretorius’un sana “Orkestra Adamı” yani Kapelman diye hitap ettiğini duydum.” der. Ve artık Kapelman aynı zamanda Atatürk’ün özel oda orkestrasının baş kemancısı  olur. 1940 yıllarında, Ankara Radyosu Salon Orkestrası’nın şefi ve kemancısıdır.1980  de vefatına kadar müzik çalışmalarına devam eder.”

Konser bitiminde, Karsanat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Rezzan Şebin, izleyiciler arasında bulunan ve Enver Kapelman’ın öğrencisi olan Sevin Erel’i sahneye davet ederek “bu konserimizin  anlamı birden fazla. Sayın Sevin Erel, Enver Kapelman’ın öğrencisi imiş. Yonca Dinçer de onun öğrencisi olmuş. Ve müthiş yetenek Naz İrem Türkmen’i de aramıza katan yine Sevin Hanımefendi ve Yonca Dinçer. Yani üç kuşak bir arada.” dedi. Sevin Erel de Karsanat’a ve Bodrum Belediyesi’ne destekleri için teşekkür ederek, öğrencisi Piyanist Yonca Dinçer’e plaket verdi.

Bodrum Belediyesi Başkanı Ahmet Aras’ın İzmir’de olması nedeni ile  katılamaması üzerine, Naz İrem Türkmen’e teşekkür ve başarı dilekleri ile yolladığı çiçeği Rezzan Şebin’in verdi. Köklükuyu Korosu sanatçıları İlker Uyar, Adil Sevencan ve  Vuslat Çiftdal , konserin sanatçılarına ve Karsanat’a verdikleri destek için hediyelerini sunarken, Zeytinlik Firması da sanatçılara özel zeytinyağlarını takdim etti. Sanatçılar bir kez daha ayakta alkışlanarak, hatıra fotoğrafları çekildi.