Bodrum’a yeni bir soluk “Müdavim”

Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan ve dünyanın çevresini yelkenlisiyle dolaşan ilk Türk Denizcisi Sadun Boro’nun evi ve daha sonrasında Fikret Kızılok’un şarkılarına ilham olan bina, Bodrum Müdavim olarak hizmet vermeye başladı.

Uzun yıllar konuk ettiği ünlü isimlerin ardından, köklü bir tadilata girerek Bodrum’a özgü bir yapı haline gelen binada yaptığı tadilatlarla Barlar Sokağı olarak da bilinen Cumhuriyet Caddesi çevresine örnek bir yapı ortaya çıkartan Murat Oğan, Eşi Özlem ve Kardeşi Fuat Oğan ile birlikte “Müdavim” adını verdiği yeni mekânı ile Bodrum’a farklı bir konsepti hayata geçirdi.

Kale ve deniz manzarasının bir araya geldiği, kumsalında günün her saati keyifle vakit geçirebileceğiniz ve her katında farklı bir huzur bulunan Müdavim, Bodrum’a özgü lezzetlerin, Ege Mutfağı ile harmanlandığı bir yemek dükkânı olarak hizmet vermeye başladı.

Oğan Aile işletmesi olarak hizmet verecek olan ve Cumhuriyet Caddesi’nde bir ilk olarak Lokanta – Meyhane hizmet anlayışıyla misafirlerini ağırlayacak olan Müdavim’i, işletme ortaklarından Özlem Oğan şu şekilde anlatıyor;

“Bodrum’da eksikliğini hissettiğimiz böyle bir mekânı hayata geçirmek Murat, Fuat ve Benim en eksikliğini duyduğumuz ve hayal ettiğimiz bir şeydi. Kısacası bir hayal ile başladı her şey. Yurt dışına gittiğimizde birçoğumuz için en önemli şey, gittiğimiz ülkedeki yerel lezzetleri bulacağımız restoranları aramak, o ülkenin yemek kültürünü, lezzetlerini tatmak değil mi? İşte mekânı oluşturan ana fikir de buradan çıktı. Bunu bizler gittiğimiz yerde hissediyorken, acaba Bodrum’a gelen yerli – yabancı turistler, aradıklarını bulabiliyor muydu?

Bodrum’da her ne kadar çok fazla restoran varmış gibi dursa da, aslında hayalimizdeki, arayışlarımızdaki mekân ne yazık ki yoktu. Gerek yerli turiste, gerek yabancı misafirlerimize Bodrum’a özgü yemek kültürünü göstermemiz çok önemli diye düşünüyorum. İşte bu düşünceyle Müdavim Lokanta – Meyhane markasıyla tipik Bodrum mimarisi olan çok güzel bir yapıda hizmet vermeye başladık.”

Yerleri kayrak taşından, begonvillerle süslü iki katlı beyaz bir Bodrum Evi’nde hizmet vermeye başlayan Müdavim’in işletme ortaklarından Fuat Oğan, Müdavim’de en çok lezzet ve hizmete önem verdiklerini belirtiyor ve ekliyor;

“Gündüz ve gece farklı iki menü ile hizmet veriyoruz. Gündüz daha lokanta ağırlıklı bir menümüz var. Kuzine sobamız ile ortamı ısıtırken, yemeklerimiz de sobamızın üzerindeki benmariden sıcak sıcak servis edilecek.

Sabahları çok sade ve keyifli bir kahvaltıyla güne başlıyoruz. Öğlen yemek servisimiz, eşsiz manzaramızla akşamüzeri keyifle içkinizi yudumlayacağınız bir ambiyansı size sunuyor. Akşamları da dediğim gibi çok farklı mezeler, ara sıcaklar ile o özlediğimiz meyhane ortamını Müdavim olmak isteyenler için hazırladık.”

Sadece menü ve hizmet kalitesi olarak değil, mimari olarak da bir görev üstlendiğini belirten işletme ortaklarından Murat Oğan da, amaçlarının sadece para kazanmak değil, Bodrum Barlar Sokağı’na da örnek bir yapı hayata geçirerek, bu yapı ile çevresine değer katmak olduğunu belirtiyor.

Murat Oğan, işletmesinin misyonunu şu şekilde anlatıyor;

“Her girişimci, işlettiği ticarethanelerinin para kazanmasını ister. Biz de tabii ki para kazanmayı hedefliyoruz. Ancak bu işletme tamamen bir hayalin ürünü olarak hayata geçti. Müdavim, sadece bir işletme değil. Misyonu olan bir işletme. Gerek lezzetli yiyecekleri, gerek yapısı itibariyle birbirine uyumlu ve çevresine örnek olmasını arzuladığım bir işletme.

Bodrum’a değer katan, kaliteli ve yerel dokusu olan mekânların daha fazla açılmasını ve bu sahilin tamamını bu dokuyla dolduran mekânların olmasını arzu ediyorum. Ben ve benim gibi düşünen işletmecilere yenileri eklensin. Bodrum’a bizim gibi yaklaşan birçok dükkân açılsın. Bunun için de çalışacağım. Zira insanlara bir şeyleri dikte edip, kanun olarak karşılarına çıkartmak yerine, onları özendirerek bu dokuyu Bodrum’a hep birlikte kazandırmayı başarırsak, Bodrum’un geleceğine turizm olarak en büyük değerlerden birini de katacağımıza inanıyorum.”