Bodrum “Sokak Hayvanlarına Merhamet” Konulu Ödüllü Hikaye Yarışması

Bodrum’daki ortaokul öğrencileri arasında ‘’Merhamet Sokakta’’ sloganıyla hikaye yarışması açıldı. Şehit Türkmen Tekin Anadolu İ.H.L tarafından açılan yarışmaya ilçenin merkez, mahalle ve köylerindeki tüm ortaokul öğrencileri katılabilecek. Son başvurunun 15 Kasım 2018 günü olan hikaye yarışmasının ödüllerinin ise toplamda 1000 lira olacağı açıklandı. Bodrum Şehit Türkmen Tekin Anadolu İmam Hatip Lisesi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Bodrum’un yarası olan sokak hayvanlarına yöneliyor. Özellikle kış aylarında sokaklarda terk edilmiş çok sayıda sokak hayvanı, merhamet ve vicdan duygusunun sorgulanması amaçlanıyor. Sivil toplum örgütleriyle iş birliği yapılan yarışma sonucunda ödüllendirilen ve seçilen eserlerle bir kitap oluşturulacağı ve bu kitabın ‘’hayvan sevgisi ve hayvanları koruma ‘’ alanında önemli bir işlevi olacağı belirtildi. Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaokullara gönderdiği şartnameye göre, 15 Kasım’a kadar hikayelerini teslim etme süreleri var. Yarışmaya katılacak öğrenciler, okullarındaki Türkçe öğretmenlerine başvurarak gerekli bilgiyi alabilecek.

Yarışmanın ödülleri;

1.’lik ödülü: 400 TL

2.‘lik ödülü : 300 TL

3‘lük ödülü : 200 TL

4.’lük ödülü: 100 TL

Ayrıca seçilen hikayelerden bir kitap oluşturulacaktır.Yarışmayla ilgili bilgi almak isteyen öğrenciler ve öğretmenler, Türkçe öğretmeni Alaaddin Beken’le irtibat kurarak yarışmaya hazırlanabilirler. Bilgi almak için bekenbjk@hotmail.com  e-posta adresine sorular yazılabilecek. 03.12.2018 tarihinde sonuçlar açıklanacak ve 10.12.2018 tarihinde Heredot Kültür Merkezi’nde ödül töreni yapılacak. Yarışmaya Bodrumlu ortaokul öğrencilerinin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

MUĞLA BODRUM ŞEHİT TÜRKMEN TEKİN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

‘‘Merhamet Sokakta” Konulu Ödüllü

Hikâye Yazma Yarışması Şartnamesi

Yarışmanın Adı: ‘’Merhamet Sokakta – Sokak Hayvanlarına Destek Oluyorum’’

Yarışmanın Amacı:

 Merhamet, empati, yardımlaşma ve sevgi değerlerini içselleştirir.

Çevresindeki hayvanlara karşı merhametli olur.

Merhamet bilinciyle hissettiklerini ifade etmelerini sağlamak.,Sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşaması için çözüm üretmek.

Çevremizdeki canlıların yaşam hakkı konusunda farkındalık oluşturmak

Yarışmanın Konusu: Sokak hayvanlarını koruma, sevme ve yaşatma

 Tür: Hikâye

 Katılımcı Kitle: Bodrum ilçe sınırlarındaki tüm ortaokul öğrencileri (merkez, mahalle ve köy ortaokulları )

Yarışma Şartları:

  1. Yarışmaya katılacak hikâyeler, konusuna ve amacına uygun olmalıdır.
  2. Katılımcılar, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almış ya da herhangi bir yerde yayınlanmış hikâyeleriyle yarışmaya katılamaz.
  3. Yarışmacı, yarışmaya en fazla bir (1) hikâye ile katılacaktır.
  4. Hikâyenin uzunluk –kısalık sınırı yoktur.
  5. Hikâyeler bilgisayarda Word formatında A4 boyutundaki kâğıda, Times New Roman yazı karakterinde 12 punto, tek satır aralığında olacak şekilde  yazılacaktır. Elle yazılan hikâyeler, değerlendirme dışı kalacaktır.
  6. Hikâyeler alıntı olmayacaktır. Konu ve anlatım tamamıyla öğrencinin kendisine ait olacaktır.
  7. Yarışmalara katılan öğrenciler, hikâyelerinin oluşturulacak kitapta yer almasına izin vermiş sayılacaktır.
  8. Yarışmaya gönderilecek hikâyenin son sayfasının altında rumuz olacaktır. Hikâyede yarışmacıya ait hiçbir bilgi yer almayacak. Sadece rumuz yazılacak. Hikâye, bir zarfa konulacak ve zarfın üzerine sadece rumuz yazılacak.Başka bir zarfa ise yarışmacı başvuru formu konulacak. Bu zarfın üzerinde ‘’Başvuru formu zarfı’’ yazılacak. Hikâye ve başvuru zarfları, büyük bir zarfın içine konulup teslim edilecek. Her öğrenci için bu işlem ayrı ayrı yapılacaktır.
  9. Ödül töreni daha sonra duyurulacak tarihte yapılacaktır.   Sonuç: Yarışmaya gönderilen hikâyeler kitaplaştırılacak. Kitap, Bodrum sınırları içindeki okullarda öğrencilere tanıtılacak. Kitaptan elde edilen gelirle hayvan barınağına mama bağışı yapılacak.

Şehit Türkmen Tekin Anadolu İmam Hatip Lisesi Çırkan Mahallesi, Hacı Bektaş Veli Sokak, No:17 Bodrum/Muğla

Yarışma bilgi: Alaaddin BEKEN  (Türkçe Öğretmeni)

e-posta : bekenbjk@hotmail.com

Whatsapp danışma: 0 537 6641124

( Yarışma zarflarını, okulumuz adresine gönderebilirsiniz. Elden teslim edebilirsiniz.  Bodrum Milli Eğitim Müdürlüğündeki okulumuz posta kutusuna bırakabilirsiniz.)

Bodrum “Sokak Hayvanlarına Merhamet” Konulu Ödüllü Hikaye Yarışması