Bodfad’dan fotoğraf severlere objektifleri kullanma fırsatı sağlanacak

Sıgma Türkiye tek yetkili distribütörü Fotopro tarafından fotoğraf severlere Canon ve Nikon gövdeler için üretilmiş objektifleri kullanma fırsatı sağlanacak ve sorularınız yanıtlayacaktır. 31 Ekim 2017 Salı 18.30 Oasis Toplantı Salonu’nda SIGMA Türkiye marka elçisi Orhan Cem Çetin “Net alan derinliğinin yaratıcı kullanımı ve buna bağlı olarak objektif seçimi” sunum yapacaktır.

Orhan Cem ÇETİN kimdir:
1960 yılında İstanbul’da doğan Çetin, fotoğraf alanında kendisini yetiştirdi. 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans, 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans derecesini tamamladı
İlk kişisel sergisi “Tanıdık Şeyler”‘i 1988 yılında açtığında, fotoğrafta alternatif yaklaşımı ile dikkat çekti. Çetin o tarihten bu yana çok sayıda kişisel proje gerçekleştirmiş, farklı disiplinlerden sanatçılar ile birlikte çok sayıda ortak projede yer almıştır.
Çetin, sanat çalışmalarının yanı sıra hayatını editoryal fotoğrafçılık, fotoğraf teknikleri/teknolojisi alanında danışmanlık ve fotoğraf eğitmenliği yaparak kazanmaktadır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi ve Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin eğitmen kadrosundadır.
1985 yılından bu yana fotoğraf sektöründe farklı pozisyonlarda çalışmış olan Çetin yurt dışında çok sayıda eğitim programına katılmış, kendisi de farklı ülkelerde profesyonellere ve üniversite öğrencilerine yönelik dersler, atölyeler geçekleştirmiştir.
1980’lerin sonlarından itibaren Türkiye’de fotoğraf eğitimine katkıda bulunan sanatçının uzun süre çalıştığı kurumlar arasında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Akademi İstanbul, İFSAK, kurucularından olduğu Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi sayılabilir.
Fotoğraf editörlüğü, çevirmenlik ve fotoğraf yazarlığı da yapan Çetin’in kişisel çalışmaları, denemeleri ve eleştiri metinleri farklı basılı ve on-line dergilerde yer almaktadır.
Orhan Cem Çetin sergi, gösteri ve performanslarında kavramsal, disiplinlerarası ve cesaretli tutumu ile tanınmaktadır.
Sanatçının 2000 yılında Karakutu Cep Fotoğraf Albümleri dizisi içinde yer alan mini albümü “Renk’arnasyon”, 2004 yılında ise fotoğraf ve kara mizah içeren metinlerden oluşan kitabı “Bedava Gergedan” (Okuyanus Yayınevi) yayınlanmıştır.