Başarılı Oldukları Bilinen Başkanlar Kazanmasalar Bile Kaybettirebilirler…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2014’te aday olarak belirlediği Kırklareli’de Mehmet Kesimoğlu, Kırklareli Pınarhisar’da Mustafa Cingöz, Muğla Bodrum’da Mehmet Kocadon, Marmaris’te Ali Acar, Aydın Efeler’de Mesut Özakçan, Söke’de Süleyman Toyran, Denizli Buldan’da Mustafa Günal, Nevşehir Hacıbektaş’ta Ali Rıza Selmanpakoğlu, Adana Karataş’ta Boğaçhan Ünal, Tunceli Çemişgezek’te Ahmet Şadan Ersoy partilerinden ayrıldı.

İstifa eden başkanların tamamına yakını ise 31 Mart seçimlerinde CHP’nin rakibi olmaya hazırlanıyor. Kesimoğlu’nun bugün bir açıklama yaparak Kırklareli’deki yarışa gireceğini ilan etmesi bekleniyor. Kocadon’un ise Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir adayı olacağı konuşuluyor. DSP’ye geçen Ali Acar yeniden Marmaris’te aday olurken, Söke’de Süleyman Toyran, Efeler’de Mesut Özakçan, Buldan’da Mustafa Günal’ın DP çatısı altında seçime girmesi kesinleşti. Adana Karataş Belediye Başkanı Ünal ise MHP’ye katıldı. CHP’den ayrılan belediye başkanları ve aday adaylarının DP’yi de tercih etmesi dikkat çekiyor.

 ‘Zora sokarlar’

Parti kaynakları; Kırklareli, Muğla ve Aydın’daki belediye başkanlarının CHP’ye rakip olmasının partinin bu seçim çevrelerindeki kazanma şansını “zora soktuğu” değerlendirmesini yapıyor. Ayrıca, Mustafa Sarıgül’ün DSP’nin Şişli adayı olmasıyla bu ilçenin de “el değiştirme” riskinin bulunduğu belirtiliyor. Kaynaklar, partiye rakip olan isimlerin seçimi “kazanamasalar bile kaybettirebilecekleri” görüşünü dile getiriyor. CHP yönetiminin, bu duruma karşı nasıl bir strateji izleyeceği ise merak ediliyor.