4. Ulusal Karikatür Yarışması Başvuruları 24 Mayıs’ta Sona Eriyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Su Hayattır” teması ile dördüncüsünü düzenleyeceği ulusal karikatür yarışmasının başvuruları 24 Mayıs’ta sona eriyor. Çeşitli etkinliklerle karikatüristler ve karikatür severleri bir araya getiren Muğla Büyükşehir Belediyesi, ulusal karikatür yarışmasının bu yıl dördüncüsünü düzenliyor. Amatör ve profesyonel herkesin katılabileceği yarışmanın jürisinde Gürbüz Doğan Ekşioğlu (Yrd. Doç. Yeditepe Ün. Öğrt. Gör.-Karikatürcü), Şevket Yalaz (Karikatürcü), Sait Munzur (Karikatürcü), Savaş Ünlü (Mizah Yazarı), A. Kadir Uslu (Karikatürcü), Mehmet Selçuk (Karikatürcü-Koordinatör) ve Büyükşehir Belediyesi temsilcisi yer alıyor. 24 Mayıs 2018’de başvurusu bitecek olan yarışmada ilk üçe girenlerin yanı sıra üç kişi de mansiyon ödülü alacak. 18 yaş altı kategoride yarışan iki yarışmacı ile birlikte bu yıl bir kişi de Turan Özdemir Özel Ödülü’nü alacak. Yarışmaya katılmak isteyenler yarışma şartnamesine www.mugla.bel.tr adresinden ulaşabilecek. Yarışmacıların şartnameye uygun olarak hazırlanmış eserlerini Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü Menteşe-Muğla adresine ulaştırmaları gerekiyor.

KATILIM KOŞULLARI:

 1-) Yarışma tüm karikatürcülere açıktır.
 2-) Çizim tekniği serbesttir. Karikatürler bilgisayar çıktısı olarak gönderilecekse orijinal imzalı ( ıslak imza ) olması gerekmektedir.
 3-) Gönderilecek karikatürlerin boyutu en fazla 30×40 cm. olmalıdır.
 4-) Yarışmacılar en fazla 3(üç) adet karikatür gönderebilirler.
 5-) Gönderilecek karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir ama; hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır.
 6-) Her eserin arka yüzüne katılımcıların bilgileri mutlaka yazılmalıdır. ( Ad, Soyad, Adres, Telefon, e-posta ). Bu bilgileri içermeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 7-) 10-18 yaş arası genç katılımcıların başvurularına, nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri mecburdur.
 😎 Karikatürlerin hasar görmemesi, kesinlikle katlanmaması, şartnameye uygun olarak; Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Şube Müdürlüğü Menteşe- MUĞLA adresine kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırmalıdır.
 9-) Yarışma Jürisi’nin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Muğla Büyükşehir Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde sergilenecektir.
 10-) Muğla dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait yol masrafları, otel ücretleri yarışma organizasyonu tarafından karşılanacaktır. Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri kendilerine gönderilecektir.
 11-) 18 yaş altı ödül kazanan katılımcılarımızın sadece kendisiyle birlikte gelecek anne ya da babasının yol masrafları karşılanacaktır.
 12-) Yol masrafları yurt içi için otobüs bileti üzerinden gidiş-dönüş olarak ibraz edilecektir. Özel araçları ile katılmak isteyen yarışmacıların yol ücretleri karşılanmayacaktır.
 13-) Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Katılımcılar ödül alsın veya almasın karikatürlerin her türlü kullanım haklarını MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’ ne devreder.
 14-) Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ tarafından bir albümde toplanacaktır. Albümde karikatürü yayınlananlara telif ödenmeyecektir.
 15-) Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar, karikatürcüler yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.
SON BAŞVURU TARİHİ: 24 MAYIS 2018 PERŞEMBE
JÜRİ TOPLANMA TARİHİ: 26 MAYIS 2018 CUMARTESİ
SONUÇLARIN AÇIKLANMA TARİHİ: 28 MAYIS 2018 PAZARTESİ
ÖDÜL TÖRENİ VE SERGİ TARİHİ: 8 HAZİRAN 2018 CUMA
ÖDÜLLER:
BİRİNCİ:5000 TL. + Plaket
İKİNCİ:  4000 TL. + Plaket
ÜÇÜNCÜ: 3000 TL. + Plaket
ÜÇ KİŞİYE MANSİYON ÖDÜL BEDELİ OLARAK 750 TL. + Plaket
18 YAŞ ALTI KATEGORİDE YARIŞAN 2 (İKİ) KİŞİYE 500’ER TL. + Plaket
BİR (1) KİŞİYE ” TURAN ÖZDEMİR ÖZEL ÖDÜLÜ “ 500 TL. + Plaket VERİLECEKTİR.
ADRES VE İLETİŞİM:
Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü,Şeyh Mah. Belediye Sok. Merkez / MUĞLA
Yarışma Sorumlusu: Ahsen Günay
Telefon: 0 537 983 61 03
444 48 01    www.mugla.bel.tr / info@mugla.bel.tr