3. Geleneksel Rusya Kültür Günleri Şenliği 12 Ekimde başlıyor.

Geleneksel hale gelen «Rus Kültür Günleri» Festivali’nin 3.’sü bu yıl Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tanıtma Vakfı Moskova Temsilciliği’nin işbirliği ve «Vaş Bodrum» (www.bodrum.com.ru) Rusça Bilgilendirme Portalı medya desteğiyle ve ilgi çekici, renkli bir programla 12-14 Ekim tarihleri arasında organize edilecektir. Bu yıl Festivalin programında kültür ve eğlence etkinliklerinin yanı sıra iş çevrelerine yönelik etkinlikler de yer alacak. Programda «Bodrum’u Rusça Konuşan Ülkelerde Tanıtım» İş Konferansı, “Rusya ve Ukrayna’da tatil ve seyahat” temalı turizm sergisi, «Rus Mirası: Halk El Sanatları» sanat sergisi ve atölyeleri yer alacak. Festivalin programı kapsamında Rus Sinemacılığının Altın Fonu’ndan bir Rus filmi gösterilecek, Bodrum İskele meydanında kurulacak standlarda Rus folklor dans gösterisi eşiliğinde Rus ve Türk mutfağından özel yemekler Bodrum’luların beğenisine sunulacaktır.

Festivalin Programı:

12 Ekim: «Bodrum’u Rusça Konuşan Ülkelerde Tanıtım ve İşbirliğinin Geliştirilmesi» İş Konferansı;

Konferansa katılacak uzmanlar, Rusya-Türkiye iş ilişkilerini geliştirmek isteyen Bodrum’un iş dünyası temsilcileri ile Rusya piyasasında iş deneyimlerini paylaşacaklar;

Yer: Oasis Bodrum AVM, Konferans Salonu;

Başlangıç saati: 10:00  Giriş  üçretsizdir

12 – 14 Ekim: «Rusya ve Ukrayna’yı Keşfedin» Turizm Sergisi;

Sergide, Rusya ve Ukrayna’daki popüler turistik destinasyonlar hakkında bilgi verilecek.

Bolşoy Tiyatrosu’nda bir bale gösterisi ziyareti; Kamçatka Yarımadasında sportif balık avı; Rusya’nın «Golden Ring (Altın Halka)» şehirleri ziyareti ve daha pek çok ilgi çekici teklif, Rusya ve Ukrayna tur operatörlerinin temsilcileri tarafından sunulacak; gezginlerin isteğine göre bireysel tur programları teklif edilecek;

12-13.10 Yer: Oasis Bodrum AVM , Kıbrıs Şehitleri Cad., Sümbül Sok., 48440 Bodrum/Muğla

12-13.10 Ziyaret saatleri: 10:00-19:00

14.10 Yer: Bodrum İskele Meydanı, Bodrum Kalesi yanında

14.10 Ziyaret saatleri 12:00-18:00  Giriş serbesttir

12 – 14 Ekim: «Rus Mirası: Halk El Sanatları» Sanat Sergisi;

Sergi ziyaretçileri, geleneksel Rus halk el sanatları, tarihçeleri ve işçilik tekniklerini tanımak fırsatına sahip olacaklar. Ahşap üzerinde oymalar, seramikler ve tekstil, el yapımı süslemeler ve elbette meşhur Rus «Matruşkalar» sergilenecektir. Festival günlerinde özellikle çocuklar için Matruşka boyama eğitimi verilecek.

12-13.10 Yer: Oasis Bodrum AVM , Kıbrıs Şehitleri Cad., Sümbül Sok., 48440 Bodrum/Muğla

12-13.10 Ziyaret saatleri: 10:00-19:00

12-13.10 Workshop saatleri: 12:00; 14:00; 16:00

14.10 Yer: Bodrum İskele Meydanı, Bodrum Kalesi yanında

14.10 Ziyaret saatleri 12:00-18:00  Giriş serbesttir

13 Ekim: «Rus Filmi Akşamı»

Film: «Ofis Romanı», 1977; Yönetmen: Eldar Ryazanov

Dil: Rusça, Türkçe alt yazılı;

«Mosfilm» stüdyolarında üretilen ve günümüzde de popülerliğini korumaya devam eden filminin bu yıl 40’ıncı yıldönümü kutlanmaktadır. Moskova’da bir istatistik bürosunun evde kalmış, otoriteler ve hoşgörüsüz müdürü kadın Ludmila Kalugina ile astlarından ekonomist bağımlı tek baba Anatoly Novoseltsev’in nefretle başlayan ilişkilerinin aşka dönüşmesinin öyküsünün anlatıldığı bu romantik komedin reklamına ihtiyacı bile yok.

Filmin başlangıç saati: 19:00

Yer: Yalıkavak, Minos Restorantı, Giriş serbesttir

“Filmi izlerken misafirlere geleneksel Rus menüsü sunulacaktır. Özel Rus menüsü, 4 yemek ve bir kadeh votka, 50 TL”

14 Ekim: «Rus-Türk Yemek Festivali»

Festivalin son gününde Bodrum İskele Meydanında kurulacak standlarda, geleneksel Rus, Türk, Ukrayna ve Kafkas mutfağından özel yemekler, Rus sanatçılarının el yapımı hatıra ürünleri katılımcıların beğenisine sunulacak. Eğlence programı kapsamında Rus dans grubu sahneye çıkacaktır. Bundan sonra sahnede “Cooking Classes Bodrum” tarafından Pavlov Pastası yapımı sunumu gerçekleşecek.

Başlangıç saati: 14:00

Dans Grubu Gösterisi: 15:00

Workshop saati: 16:00

Yer: Bodrum İskele Meydanı, Bodrum Kalesi yanında;