29 Ekim’de ziyaret edebileceğiniz tarih kokan yerler

29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyet’in 95. Yıldönümü bu yıl resmi tatil olarak iş günü olan Pazartesi gününe gelmesi sebebiyle birçok seyahat sever için büyük bir fırsat. Ülkemiz için büyük anlam ve önem teşkil eden günde tarihi yerleri gezerek bayram coşkusunu daha yakından hissedebilirsiniz. Online seyahat markası biletall.com blog yazısında ‘ 29 Ekim’de Ziyaret Edebileceğiniz Tarih Kokan Yerleri’ sizler için derledi.

Anıtkabir / Ankara

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir, özel günlerde ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Anıtkabir’in sadece anıt mezar olarak görülmemesi gerekir, içerisindeki müzeler, sesli ve görsel bir şekilde anlatılan savaşlar, istiklal madalyalarının sergilendiği odalar ile ziyaretçilere Türkiye’nin kuruluş mücadelesi en iyi şekilde anlatılmaktadır.

Atatürk Evi Müzesi / Selanik

Atatürk’ün evini ziyaret ederek ulu önderin doğduğu, çocuk ve gençliğinin büyük bir kısmını geçirdiği, arkadaşları ile birlikte ülkenin geleceğini tartıştığı bu tarihi ev her sene binlerce turist ağırlıyor. Bodrumu ile birlikte 3 katlı olan bu evde doğduğu oda, yattığı yatak, öğrencilik yıllarına ait karneler ve kalemi, mendili, ayakkabısı gibi özel eşyaları sergileniyor.

Eski Meclis Binası / Ankara

Ankara Ulus Meydanı’ndaki 1. TBMM binası Cumhuriyet Bayramı için belki de en uygun gezi noktalarından biridir. Günümüze kadar yapılan restorasyonlarla görünümünü koruyan meclis binası Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla 1961’de halkın ziyaretine açılmıştır. Cumhuriyetin ilk yönetim merkezinin içinde Riyaset Divanı (Bakanlar Kurulu Odası), Encümen Odası (Komisyon Odası), Meclis Toplantı Salonu ve Reis Odası (Meclis Başkanı Odası) gibi tarihi odalar sergilenmektedir.

Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi / Kütahya

Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi, savaşın izlerini taşıyan bölgede savaşın anısını yaşatmak için yapılmıştır ve 30 Ağustos 1997’de ziyarete açılmıştır. İki katlı müzede Kurtuluş Savaşına ait çeşitli silahlar, kılıçlar, belgeler, fotoğraflar, araç ve gereçler sergilenmektedir. Kütahya merkezden 80 km uzaklıkta olan müzeye müzekart ile ücretsiz girebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı / İstanbul

1924 yılına kadar Osmanlı yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1927-1949 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı olarak hizmet vermiştir. Türk milleti için bir başka önemi de Atatürk’ün burayı ikametgah olarak kullanması, hastalığını burada geçirmesi ve hayata burada gözlerini yummasından dolayıdır. Bu görkemli müze-saray, devletin yönetim işlerinin yapıldığı Mâbeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), bayramlaşma ve devlet törenlerinin yapıldığı Muâyede Salonu (Tören Salonu) ve padişah ile ailesinin yaşadığı Harem-i Hümâyûn adlarını taşıyan üç bölümden oluşur.

29 Ekim’de Ziyaret Edebileceğiniz Tarih Kokan Yerler